Gran Canaria

Uprostřed Kanárského souostroví

Gran Canaria se nachází zhruba uprostřed Kanárského souostroví ve vodách Atlantiku západně od pobřeží Maroka. Na africkou pevninu je to z ostrova Gran Canaria něco málo přes 200 kilometrů. Ostrov Gran Canaria je co do rozlohy třetím největším ostrovem Kanárského souostroví a na poměrně malém kusu země je tady je možné najít zcela rozdílné typy krajiny a přírody. Světoznámé písečné duny na jižním výběžku ostrova kontrastují s horskými borovicemi a zelenými svahy hor ve vnitrozemí.

Příznivé klima

Ostrov Gran Canaria si pro dovolenou oblíbili nejen Evropané zejména pro stálé a velice příjemné počasí. Klima na ostrově je ovlivňováno několika faktory, přičemž k těm nejdůležitějším patří studený mořský proud a pasáty. Kombinace těchto vhodných přírodních podmínek je příčinou vítané skutečnosti, že teplotní rozdíly během zimního a letního obdobím jsou nejen na ostrově Gran Canaria, ale na celých Kanárských ostrovech, jen minimální. Příznivé počasí během celého roku dalo Kanárským ostrovům mimo jiné přízvisko ostrovy věčného jara. Turisté z Evropy tak na ostrov Gran Canaria létají nejen v létě užít si moře a koupání, ale také se ohřát během evropské zimy.

Dovolená pro všechny

Turisté, kteří cestují na ostrov Gran Canaria, se mohou těšit nejen na spoustu možností ke koupání v průzračně čistém Atlantiku, ale i skvělé podmínky jak pro pasivně strávenou, tak i aktivně prožitou dovolenou. Letoviska ostrova Gran Canaria jsou pak samozřejmě vhodné i pro dovolenou celých rodin s malými dětmi.

Las Palmas

Hlavní město ostrova Gran Canaria se nachází v jeho severní části a nese název Las Palmas. Španělský název se někdy do češtiny překládá jako Město palem. Jeho historie sahá až do roku 1478, kdy bylo toto dnes největší město na ostrově založeno. Jde o moderním metropoli, která vkusně kombinuje staré tradice a typicky španělský architektonický stylem s moderním turistickým centrem. Návštěvníci Las Palmas se mohou v hlavním městě ostrova Gran Canaria s přicházejícím večerem procházet křivolakými uličkami ve starém centru a navštívit četné kavárny a hospůdky nebo přes den něco nakoupit na tradičním trhu.

Dominantou města je pak přístav, který je největším na celém ostrově Gran Canaria. Na periferii se pak do výšky tyčím moderní hotely, apartmánové doma a další budovy. I když je Las Palmas rušný městem a trvalý pobyt zde má většina ostrovanů, i tady mají turisté možnost vykoupat se na několika plážích. Zajímavostí města je, že čtvrť Vegueta byla v roce 1990 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví. Turisté, kteří se zajímají o přírodu Kanárských ostrovů, by pak určitě neměli vynechat návštěvu botanické zahrady Jardin Botánico Canario Viera Clavijo, která leží jen kousek od města Las Palmas.

Jih ostrova

Pro většinu turistů je nejatraktivnějším regionem ostrova Gran Canaria jeho jih. Právě tady se nacházejí známé písečné duny Maspalomas, které někdy bývají označovány jako malá Sahara. Písek sem byl skutečně navát větry z nedaleké africké Sahary. V blízkosti Maspalomas se pak nacházejí i dvě romantická městečka Puerto Rico a Puerto Mogán, které turisty překvapí svou jedinečnou atmosférou.

Puerto Rico

Nedaleko městečka Puerto Rico se rozkládá známá pláž Playa Amadores. Samotné Puerto Rico je na kanárské poměry rušným letoviskem a turisté se tady budou moci bavit nejen na zdejších plážích během dne, ale je po setmění. S přicházejícím večerem otvírají četné restaurace, bary, noční kluby a další zábavní podniky. Zábavychtiví turisté mohou zajít i na diskotéky. Protikladem je potom příjemné přístavní městečko Puerto Mogán. To je naopak velice klidné a turisté se tu mohou koupat na částečně kamenité a částečně písčité pláži.

Playa Taurito

Záliv Playa Taurito, který je k nalezení jen asi kilometr od městečky Puerto Mogán, je ideální pro všechny turisty, kteří si na dovolené chtějí užít klidu. Nejde o žádné velké letovisko a celý komplex u písečné pláže je prakticky soběstačným. Hotely jsou situovány kolem malé zátoky s asi 300 metrů širokou pláží. Nechybí tady nejrůznější obchody s potravinami, restaurace a další infrastruktura nutná k tomu, aby zde návštěvníci ostrova Gran Canaria prožili příjemnou dovolenou.

Maspalomas a Meloneras

Nedaleko Maspalomas se nachází jedno z největších prázdninových středisek na celém ostrově Gran Canaria. Turisté mohou být ubytování buď v rušné čtvrti Maspalomas v blízkosti Playa del Inglés, která se rozprostírá nedaleko stejnojmenné pláže, nebo poněkud západněji. Tato část nese název Meloneras a ubytování je zde vhodné pro turisty, kteří si chtějí užít spíše klidu. Kousek od Meloneras je k vidění i maják Maspalomas. V Maspalomas nebo na Playa del Inglés se určitě bude líbit i hráčů golfu, neboť to budou mít ze svých hotelů a apartmánů jen pár stovek metrů na hřiště zdejšího golfového klubu.

Playa del Inglés

Dalo by se říci, že čtvrt Playa del Inglés je samostatným prázdninovým centrem v blízkosti Maspalomas. Vedle celé řady hotelů, hotelových komplexů, aparthotelů a dalších ubytovacích zařízení tady mají turisté k dispozici spoustu obchodů, restaurací, barů a další nezbytné infrastruktury. Aktivním návštěvníci letovisko Playa del Inglés si mohou zahrát tenis, golf či minigolf a mohu se věnovat i potápění. Největší zdejší chloubou je více než šest kilometrů dlouhá písečná pláž. Ta se táhne od dun Maspalomas kolem celého Playa del Inglés prakticky až k letovisku San Agustin. Pláž v Playa del Inglés je dokonale turisticky vybavená a návštěvníci si tady mohu zapůjčit lehátka, slunečníky a nejrůznější sportovní potřeby. K dispozici jsou stánky s rychlým občerstvením, kiosky a bary, takže turistům na pláži v Playa del Inglés určitě nebude nic chybět.

San Agustin

Necelých 10 kilometrů východně od Maspalomas se rozkládá středisko San Agustin. To patří k nejmodernějším prázdninovým střediskům na ostrově Gran Canaria a bylo vybudováno přímo u písečné pláže. Luxusní hotely letoviska San Agustin jsou vkusně zakomponovány do zelených zahrad a nechybí tu obvyklá turistická vybavenost. Turisté mohou po dni, stráveném na pláži, zajít do restaurací, barů a dalších podniků a strávit v nich příjemný večer. A v San Agustin je dokonce otevřeno i kasino.