Korfu (Kerkyra)
Ve vodách Jónského moře
Ostrov Korfu, jemuž se též někdy říká Kerkyra, patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v Jónském moři. A i když do jeho letovisek každým rokem cestují desetitisíce turistů z celého světa, stále ještě skrývá spoustu neobjevených míst. Korfu se rozkládá západně od řecké pevniny a je součástí Jónského souostroví. Z Jónských ostrovů leží nejdále na severu a od Albánie ho dělí jen asi dva kilometry široký průliv. Hlavní devizou Korfu z pohledu turistiky jsou pochopitelně zdejší pláže a průzračně čisté moře. Ve srovnání s většinou řeckých ostrovů, a to zejména v Egejském moři, vypadá Kerkyra jako z jiného světa. Namísto vyprahlých hor a plání, které jsou tak typické pro ostrovy, ležící východně od řecké pevniny, to na Korfu překypuje bujnou zelenou vegetací. Je jasně vidět, že Kerkyra netrpí nedostatkem vláhy.
Zelený ostrov
Turisté, kteří cestují na Korfu, a to zejména uprostřed hlavní turistické sezóny a horkého léta, určitě ocení přítomnost zdejší husté a sytě zelené vegetace. Ta je pro ostrov Kerkyra charakteristická. Podobně, jako třeba pro nedaleký Zakynthos či Kefalonii. To jsou další turisticky známém ostrovy z Jónské skupiny. Dovolená na Korfu je tak vhodným způsobem, jak si užít průzračně čistého moře a překrásných pláží pro všechny turisty, kteří nepříliš dobře snáší velká horka. Ve srovnání s rozpálenou Krétou, nejjižněji ležícím řeckým ostrovem, je na Korfu uprostřed léta velice příjemně. Velkou výhodou Jónských ostrovů (Kerkyra je pochopitelně mezi nimi) je skutečnost, že většina srážek zde spadne během zimního období. Tou dobou je na ostrově jen zlomek turistů. Během horkého léta pak příroda čerpá vodu z podzemních rezervoárů. Kerkyra tak může svým návštěvníkům takřka zaručit, že během léta jim o dovolené nebude pršet. A co víc si pro ideální letní dovolenou přát než prožít ji v sytě zelené přírodě a přitom se každé ráno probouzet pod blankytně modrým nebem bez jediného mráčku.
Sedmý největší
Korfu zabírá plochu necelých 600 kilometrů čtverečních. Co do velikosti mezi řeckými ostrovy mu patří sedmé místo. Větší jsou jen již zmiňovaná Kréta a následuje Evia, Lesbos, Rhodos, Chios a Kefalonia. Samotná Kerkyra se může chlubit poměrně členitým pobřežím. Jeho celková délka přesahuje více než dvě stovky kilometrů. Nejrůznější zálivy a zátoky tu vytvářejí ideální podmínky pro jedny z nejkrásnějších pláží nejen na Jónských ostrovech, ale i dokonce v celém Řecku. Počet pláží na ostrově Korfu dosahuje několika desítek. A tak si tady každý z jeho návštěvníků, kteří se rozhodl strávit svou dovolenou v některém z letovisek na Kerkyře, určitě bude mít z čeho vybrat.
Pláže
Agios Georgios Pagon
Ty údajně nejkrásnější pláže na ostrově jsou k nalezení podél jeho severních a severozápadních břehů. Pobřeží je tady značně členité a jednotlivé malé zátoky jsou od sebe odděleny skalnatými útesy. K nejvyhledávanějším plážím v severní části ostrova patří bezpochyby letovisko Agios Georgios Pagon. Toto prázdninové středisko je k nalezení v asi 2 kilometry širokém zálivu na západním pobřeží Korfu. Dlouhá písečná pláž se táhne podél celého zálivu a turistům umožňuje strávit dokonalý den u moře. Pláž je široká kolem 20 až 30 metrů a je dobře turisticky vybavená. V její blízkosti je několik hotelů a samozřejmě nechybí ani možnosti rychlého občerstvení. Na něco dobrého je možné zajít buď do tradičních taveren, nebo několika stánků s občerstvením. Pláž u Agios Georgios Pagon se svažuje do průzračně čistých vod Jónského moře jen pozvolna. Je proto vhodná k rodinné dovolené.
Sidari
Nejznámějším prázdninovým střediskem na severním pobřeží Korfu je vesnička Sidari. Povrch pláže u obce Sidari, podobně jako té u Agios Georgios Pagon, je tvořen hlavně jemným pískem. Do moře se zdejší pláž svažuje jen pozvolna. To nebývá na ostrově Kerkyra úplně obvyklé. A tak jsou tyto dvě pláže často vyhledávány rodinami s malými dětmi. Letovisko Sidari patří na Korfu k nejrušnějším. Jeho turistická vybavenost je na vysoké úrovni. Turisté, kteří se rozhodnou strávit svou dovolenou právě tady, si určitě nebudou mít na co stěžovat. Desítky hotelů, hotýlků a penzionů se spolu s tavernami a restauracemi postarají o skvělé zážitky z dovolené. Asi kilometr od centra Sidari je pak k vidění jedna z nejznámějších přírodních zajímavostí na Kerkyře. Jde o záliv a pláž s názvem Kanál Lásky. Tato pláž sice nemá na šířku více než 20 metrů, ovšem většina z turistů sem přijíždí proto, aby si v kanálu zaplavali. Podle místní pověsti totiž dívka, která tímto kanálem proplave, získá srdce svého milého.
Roda
V severní části ostrova se nachází vesnička Roda. Znalci Korfu vědí, že právě od Rody se severovýchodním směrem táhne nejdelší pláž na celé Kerkyře. Ta má na délku více než 5 kilometrů. Díky svým velkorysým rozměrům nebývá ani během hlavní turistické sezóny nijak přeplněná. V blízkosti pláže samozřejmě nechybí spousta stánků s rychlým občerstvením či taveren, do kterých se dá zajít na něco dobrého k jídlu. Desítky penzionů a hotýlků pak umožňují ubytování v blízkosti této atraktivní písečné pláže. I ona je vhodná k dovolené rodičů s malými dětmi, neboť vstup do vody je v těchto místech jen mírný.
Vnitrozemí
I když většina turistů míří během léta na Korfu kvůli zdejším plážím a chtějí si tu užívat příjemně prohřátého Jónského moře, za bližší poznání určitě stojí i vnitrozemí ostrova. Nejvyšším vrcholem Kerkyry je hora Pantokrator. Ta se nachází v severovýchodní části ostrova a dosahuje nadmořské výšky 906 metrů. Vrchol Pantokratoru není, na rozdíl od dalších zdejších hor, zalesněn. A tak je odtud krásný výhled nejen po celém Korfu, ale před turisty leží jako na dlani i přilehlé moře a pobřeží nedaleké Albánie. Za pěkného počasí, které tady panuje během letní sezóny prakticky neustále, je dobře vidět i na sousedním ostrov Paxos, a dokonce i stále oblíbenější letovisko na řecké pevnině s názvem Parga. Opačným směrem se dá dohlédnout až do Itálie.
Přímo na vrcholku hory Pantokrator leží i malý klášter. A na jeho svazích je k vidění i kerkyrské město duchů. Jde o opuštěnou vesnici s názvem Palea Perithia. Tu původní obyvatelé opustili z důvodu stěhování na pobřeží, kde bylo více pracovních příležitostí. V současnosti tak zbytky starých budov a komunikací zarůstají vegetací. Kdo by měl zájem tuto vesničku poznat, nachází jsem přímo pod severními svahy Pantokratoru.
Hlavní město
Hlavní město ostrova Korfu a současně největší zdejší přístav je situován na jeho východním pobřeží. Turisté se zájmem o architekturu a poznávání historie ostrova se právě v hlavním městě mohou seznámit s jeho bohatými dějinami. Historické jádro je tak významné, že bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Korfu bylo po téměř 4 století pod nadvládou Benátské republiky. A zdejší architektura to jasně dokumentuje. Benátčané zde vystavěli mohutnou pevnost, která chránila zdejší přístav před nájezdy Turků. V centru města je pak stále ještě k vidění několik desítek typicky benátských domů. Kerkyra pak také patřila více než 50 let pod nadvládu Velké Británie. A i Britové tu zanechali nesmazatelné stopy. Zdejší britská pevnost a řada dalších budov odkazuje na britskou přítomnost.
Historie
Ostrov Korfu se těší značnému zájmu turistů nejen v současnosti, ale bylo tomu tak i před více než stoletím. V té době se zájem sice týkal vyšších vrstev různých evropských národů, to ale na skutečnosti nic nemění. Již na konci 19. století si zde kupříkladu nechala císařovna Alžběta, manželka císaře Františka Josefa I., jež byla známá spíše pod přezdívkou Sissi, postavit letní zámeček Achillion. Tato budova, stojící nedaleko východního pobřeží ostrova, patří v současnosti k nejnavštěvovanějším místům na Korfu. Dětství prožil na ostrově i známý britský spisovatel Gerald Durrell. Ten svůj život na Kerkyře výstižně popsal ve svém románu O mé rodině a jiné zvířeně.