Costa Brava / Costa del Maresme

Celosvětově populární Španělsko

Jihoevropské Španělsko právem patří k vůbec nejnavštěvovanějším destinacím na světě. Vždyť do nejrůznějších koutů země přicestuje každým rokem více než 70 milionů návštěvníků ze zahraničí. Turisté i cestovatelé přilétají, přijíždí či připlouvají do Španělska kvůli jeho bohaté historii, nádherné architektuře, poutavé přírodě, vytříbené gastronomii a v neposlední řadě i kvůli zdejším překrásným a často kilometry dlouhým písečným plážím. Vyhřáté moře a zlatavé pláže lákají do Španělska zdaleka největší procento turistů. Španělská turistická sezóna tudíž vrcholí v průběhu léta. Ty nejkrásnější a celosvětově také nejznámější pláže celého Španělska jsou k nalezení na pobřeží Středozemního moře. Právě v této části Španělska se nacházejí regiony jako Costa Brava či Costa del Maresme.

Bezpečná destinace

V dnešní turbulentní době má Španělsko vedle průzračně čistého moře, překrásných pláží a dalších, výše zmiňovaných, lákadel i další nespornou výhodu. A tou je jeho poloha. Španělsko totiž leží v jihozápadní části Evropy a je též členem Evropské unie. Turisté, mířící na dovolenou k moři do Španělska, se tak určitě nemusejí obávat o svou bezpečnost. Přeci jen jsou ve Španělsku jsou všichni Evropané tak trochu doma, což neplatí o dalších, od Evropy vzdálenějších, destinacích. Španělsko je ideálním místem pro dovolenou všech turistů, kteří chtějí přes den lenošit na pláži, užívat si příjemně prohrát moře a s přicházejícím večerem se pak vydat do rušných uliček v přímořských letoviscích a užívat si nočního života a zábavy.

Costa Brava

K nejznámějším pobřežím (španělsky costa) podél Středozemního moře na východě Španělska patří bezpochyby Costa Brava. Ta leží úplně na severu španělského Středomořského pobřeží. Na délku má více než 200 kilometrů a končí až u hranice s Francií. Typickým znakem regionu Costa Brava jsou dlouhé písečné pláže, které střídají skalnaté útesy. Díky blízkosti ke zbytku Evropy je Costa Brava během letních měsíců vůbec nejnavštěvovanějším regionem v celém Španělsku.

Costa del Maresme

Asi 220 kilometrů jižně od hranice s Francií přechází Costa Brava plynule v Costa del Maresme. Tyto pojmy jsou v některých materiálech občas zaměňovány. To ale nic nemění na skutečnosti, že severovýchodní cíp Španělska je skvělou destinací pro letní dovolenou. A tuto zkušenost mohou potvrdit desítky tisíc turistů nejen z České republiky. Název Costa Brava lze do českého jazyka přeložit jako divoké pobřeží. Tento název si Costa Brava vysloužila svými kontrasty, kdy rovné a kilometry dlouhé pláže střídají drsná, i když mořem už částečně ohlazená skaliska.

Rodinná dovolená

Dovolená v oblasti Costa Brava bude určitě maximálně vyhovovat rodičům s malými dětmi. Zdejší písečné pláže se sklání do vyhřátých a průzračně čistých vod Středozemního moře jen pozvolna. Rodiče tady mohou nechat své ratolesti dovádět v moři úplně samotném a nemusejí se přitom obávat o jejich bezpečnost. Navíc je v oblasti v provozu několik aquaparků. V nich mohou strávit příjemný den nejen samotné děti, ale i dospělý doprovod. Nabídku aktivit pro volný čas doplňuji kupříkladu delfinária a další atraktivity.

Barcelona

Největším městem v oblasti Costa Brava je samozřejmě katalánská Barcelona. Toto město patří k oblíbeným výletním cílem všech turistů, kteří tráví svou dovolenou jak na Costa Brava, tak i Costa del Maresme. Tvář moderní Barcelony z velké části formoval známý architekt Gaudí. Ten, mimo jiné, navrhl i slavný chrám Sagrada Família, jehož stavba stále ještě probíhá. O Barceloně se často říká, že je městem, co nikdy nespí. To určitě to platí o ulici La Rambla, která je živá jak přes den, tak i v noci. Za návštěvu určitě stojí i barcelonská gotická čtvrť. V ní je možno obdivovat četné středověké stavby.

Calella

O Costa del Maresme se občas říkává, že je takovým klidnějším pokračováním Costa Brava. Skály a útesy, oddělující pláže na Costa Brava, tady nejsou. Vůbec celá oblast působí na pohled tak nějak klidněji a pohodověji. Centrem regionu Costa del Maresme je město Calella. Z Calelly je to do Barcelony asi 50 kilometrů. Je třeba říci, že kilometry písečných pláží na Costa del Maresme si v ničem nezadají s plážemi na Costa Brava. O jejich kvalitě a čistotě svědčí i skutečnost, že se již téměř 20 let mohou chlubit oceněním Modrou vlajkou.

Lloret de Mar

Turisté z České republiky znají na Costa Brava a Costa del Maresme určitě desítky míst a lokalit, kde se dá prožít příjemná letní dovolená. K těm nejznámějším patří na Costa Brava bezpochyby letovisko Lloret de Mar. To patří k největším a také nejrušnějším střediskům v této části španělského pobřeží. Název obce Lloret de Mar má svůj původ v latinském slovu lauretum, což je, přeloženo do češtiny, háj vavřínů. Není se proto co divit, že Lloret de Mar má vavřín dokonce i ve svém znaku. Turisté se mohou v Lloret de Mar bavit nejen na ve dne na zdejších vyhlášených plážích, ale i po setmění. S přicházejícím večerem totiž otevírají četné kluby, diskotéky, bary a další zábavní podniky. Ty se postarají o skvělou zábavu všech zájemců až do pozdních ranních hodin.

Pineda del Mar

Na Costa del Maresme je pravděpodobně nejznámějším letoviskem Pineda del Mar. Pineda je, ve srovnání s Lloret, daleko klidnější. Proto se tu bude líbit turistům, kteří preferují pohodovější a klidnější dovolenou stranou hlavního turistického ruchu před rušnými a pulzujícími letovisky. Dlouhá písečná pláž s průzračně čistou vodou a široká nabídka ubytování se postarají o dokonalé zážitky z dovolené ve Španělsku. Na něco dobrého se dá zajít do několika restauraci a k posezení svou zdejší kavárny. Každý víkend se navíc pravidelně koná trh, kde je možné nakoupit nejrůznější zboží.

Santa Susanna

Na sever od letoviska Pineda del Mar se rozkládá Santa Susanna. Toto místo má dlouhou a bohatou historii. V údolí s názvem Valle de Alfata se již ve 12. století pěstovalo vynikající víno. Z období středověku se až do dnešních dnů zachovaly strážní věže a stará kaplička. Zdejší dvoukilometrová pláž patří k tomu nejlepšímu, co může Costa del Maresme svým návštěvníkům nabídnout. S přicházejícím soumrakem se dá vydat na procházku na zdejší promenádu, která je lemovaná restauracemi, bary a obchůdky s nejrůznějším zbožím.

Výlety

Turisté, kteří by chtěli na Costa Brava poznat i něco jiného, než jen bezprostřední okolí svého hotelu či penzionu a zdejší pláže, se mohou vydávat na nejrůznější místa v blízkém i vzdálenějším okolí. Bohatá historie celého Španělska je samozřejmě znát i v oblasti Costa Brava a Costa del Maresme. Možností, kam se vydat na krátký či delší výlet, je tady takřka neomezeně.

Ruiny Empuries

K oblíbeným výletním místům patří kupříkladu zbytky starověkého města Empuries. Tato lokalita se nachází přímo u moře na půli cesty mezi městem Escala a vesnicí Sant Marti. Původní osídlení tady založili již v šestém století před naším letopočtem Řekové. Na významu však nabralo město Empuries v prvním století před naším letopočtem. Tou dobou vládli Katalánsku Římané a město značně rozšířili. Ve třetím století našeho letopočtu však obyvatelé město opustili. Znovuobjevení se Empuries dočkal až začátkem minulého století.

Sant Pere de Rodes

K dalším zajímavostem bezpochyby patří klášter Sant Pere de Rodes. Ten se nachází na úbočí hory Sera de Ronda a patří benediktinům. Jeho historie se začala psát již na konci 9. století. Koncem 17. století byl klášter opuštěn a začal chátrat. V první polovině minulého století se však začalo s jeho rekonstrukci a v současnosti je španělskou národní památkou. Turisté navštěvují klášter Sant pere de Rodes zejména proto, že z výšky více než čtvrt kilometrů nad mořskou hladinou mají z jeho zdí nádherný výhled po okolí.

Sant Pere de Galligants

Dalším klášterem, který přitahuje pozornost turistů, je benediktinský klášter Sant Pere de Galligants. Ten je k nalezení nedaleko města Girona a je znám svou osmibokou věží. Jeho původ je datován na začátek 12. století.