Kypr

Východní část Středozemního moře

Ostrov Kypr se rozkládá ve východní části Středozemního moře. Po italských ostrovech Sicílie a Sardinie je třetím největším ostrovem Středomoří. Rozloha Kypru činí více než 9.000 kilometrů čtverečních. Kypr má na délku asi 250 kilometrů a jeho šířka se pohybuje kolem 100 kilometrů. Nejbližší pevninou ke Kypru je turecké pobřeží, jež leží necelých 100 kilometrů směrem na sever. Východně od kyperských břehů pak leží, ve vzdálenosti něco málo přes 100 kilometrů, syrský přístav Latakia. Z řeckého území leží Kypru nejblíže ostrov Rhodos. Na ten je to z ostrova Kypr takřka 400 kilometrů.

Všudypřítomné hory

Podobně jako další ostrovy ve Středozemním moři, i Kypr je vcelku hornatý. Jeho východní pobřeží lemuje pohoří Kyrenia, v západní části ostrova se pak zvedá k nebi pohoří Troodos. Právě v horském pásmu s názvem Troodos se také nalézá nejvyšší hora ostrova Kypr, kterou je Olymp. Kyperský Olymp, který má s Olympem na řecké pevnině společné pouze jméno, dosahuje nadmořské výšky 1.952 metrů. Mezi horsty Troodos a Kyrenia se rozprostírá planina s názvem Mesaoria. A právě na ní je situováno kyperské hlavní město Nikósia.

Rozmanitý ostrov

O ostrovu Kypr se říká, že je velice rozmanitý. A totéž samozřejmě platí i o kyperské přírodě. Protože Kypr patří mezi ostrovy Středozemního moře, které netrpí (a to zejména během léta) nedostatkem vláhy, na návštěvníky tady čekají svěží louky a krásně zelené lesy. I na Kypru se však vyskytují regiony, které připomínají spíše africkou poušť než typickou středoevropskou krajinu. Ve Středomoří navíc není mnoho dalších míst, kde se mohou turisté jeden den koupat příjemně prohřátém moři a lenošit na dlouhé písečné pláži a již druhý den absolvovat túru v horách ve výšce přesahující tisíc metrů nad mořskou hladinou. Mimochodem dlouhé písečné pláže, které jsou díky svému pozvolnému vstupu do mořského vody vhodné i pro rodinnou dovolenou, jsou pro Kypr charakteristické.

Kyperské klima

Podnebí na Kypru je typicky středomořské. Kyperské klima se vyznačuje suchými horkými léty s minimem srážek, kterou následuje deštivá a mírná zima. Během zimních měsíců se srážky shromažďují v podzemních i povrchových reservoárech. Odtud je následně spotřebovává příroda během teplejšího letního období. To, že na ostrově Kypr během léta prakticky neprší, je vítanou zprávou pro turisty, kteří se rozhodli v kyperských letoviscích strávit svou letní dovolenou. Turisté, mířící v létě do prázdninových středisek ostrova Kypr, se tak nemusí obávat, že by jim snad jejich dovolená měla propršet tak, jako se to může stát třeba v oblíbeném Chorvatsku. Navíc dny jsou během léta podobně dlouhé, na jaké jsme zvyklí ze střední Evropy. Návštěvníci ostrova Kypr si tak budou moci užívat zábavy či odpočinku téměř 16 hodin denně.

Kdy na Kypr?

Ideální doba ke strávení dovolené na Kypru je od května až do října. To ale neznamená, že by byl Kypr v zimním období neatraktivní. Doba evropské zimy je naopak ideální k poznávání bohaté kultury a historie tohoto jedinečného ostrova. Turisté, kteří nepříliš dobře snášejí velká horka, by však na Kypr neměli cestovat během hlavních letních prázdnin. To tady bývá poměrně horko. Ale naopak v době, kdy do střední Evropy přichází babí léto, se může Kypr pyšnit řadou nádherných a teplých dní. Ještě v září je počasí takřka beze srážek a je ideální dobou pro poznávání Kypru. Tato doba je třeba jako stvořené k poznávání kyperského hlavního města Nicosia. Řada historických památek čeká v Nikósii na své objevení a asi nejhezčí zážitky mívají turisté z prohlídky samotného historického jádra. To bylo vybudováno již v době Benátské republiky a jako ochrana před tureckými nájezdy sloužila obyvatelům Nikósie silná obranná zeď. Ta se v mnoha případech dochovala až do současnosti.

Pláže

Jak již bylo popsáno dříve, hlavním lákadlem Kypru a jeho letovisek jsou však jeho pláže. Krásnými plážemi se Kypr skutečně proslavil. Turisté tady mají na výběr jak písčité, tak i oblázkové pláže. O tom, že pláže na Kypru patří k tomu nejlepšímu, co může Středozemní moře ke koupání a příjemné dovolené nabídnout, patří i několik desítek pláží, které se mohou chlubit oceněním Modré vlajky Evropské unie. Na své si zde přijdou jak turisté, kteří mají rádi turisticky dobře vybavené pláže s možností zapůjčení lehátek a slunečníků a využití toalet či sprch, tak i milovníci přírodních pláží. U známých turistických letovisek obvykle vybavenosti pláží nic nechybí. Naopak dále od hotelů a dalších ubytovacích zařízení mohou turisté, co se rádi koupou v soukromí a na ukrytých malých plážích, prožít u kyperského moře krásný den přesně podle svých představ.

Nejznámější místa ke koupání

K nejhezčím plážím na Kypru se právem řadí pláž Nissi. Tento přírodní poklad se rozkládá jen asi 3 kilometry západně od letoviska Ayia Napa. Povrch pláže Nissi tvoří jemný bílý pískem a její břehy jsou omývány mořem s až neuvěřitelně čistou vodou. Úzký pruh bílého písku spojuje pláž Nissi s malým neobydleným ostrůvkem. Bohužel díky své popularitě a působivé atmosféře, navíc ležící v těsné blízkosti rušného letoviska, je pláž Nissi v hlavní turistické sezoně dosti rušná. O poznání klidnější pláží je Fíkovníková pláž (Fig Tree Bay). Ta leží přímo v letovisku Protaras na východním pobřeží ostrova Kypr. Pláž Fig Tree byla za svou čistotu i kvalitu oceněna Modrou vlajkou EU. Pravidelně se také umisťuje v žebříčku 20 nejhezčích pláží Evropy. Své jméno získala pláž podle fíkovníků, které ji lemují. Asi kilometr západně od pláže Nissi se rozkládají pláže Makronissos. Pláž Makronissos je vlastně skupina tří zátok. Pláž má na délku více než 350 metrů a její povrch je tvořen světlým pískem. Návštěvníci této pláže tu mají k dispozici veškerý plážový servis s lehátky a slunečníky. Nechybí ani nabídka vodních sportů či možnost občerstvení v restauraci.

Aktivity

Ačkoliv na Kypr primárně cestují turisté, kteří si chtějí na zdejších pláží odpočinout od všedního ruchu a shonu, ostrov má co nabídnout i aktivním jedincům. Na několika plážích se mohou věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům a svou kyperskou dovolenou tudíž mohou prožít aktivně. Za bližší poznání však určitě stojí i kyperské vnitrozemí. Skrze vnitrozemí Kypru je vedeno více než 400 kilometrů značených turistických cest a stezek. Ty je možno procházet jak pěšky, tak i třeba na kole.

Historie

Ostrov Kypr má za sebou pohnutou moderní historii. V roce 1974 napadlo území severního Kypru pod záminkou ochrany zdejších obyvatel Turecko. To zabralo asi třetinu území na severu ostrova včetně do té doby zřejmě nejpopulárnější pláže východu v oblasti Famagusta. V současnosti protíná celý ostrov demarkační linie, kterou tu nazývají Zelenou. Ta je v současnosti pod ochranou jednotek OSN. Severokyperská republika, jak se Turky zabrané území v současnosti nazývá, mezinárodně uznává pouze Turecko. Jižní část ostrova Kypr, která bývá někdy označována jako řecká část, je samozřejmě mezinárodně uznávána. Je dokonce členem Evropské unie. Hlavním městem obou států je demarkační linií rozdělené město Nikósie. V dnešní době však již částečně došlo k uvolnění napětí mezi oběma státy a tak je možné v Nikósii Zelenou linii po předložení osobních dokladů přejít.

Nikósia

Stejně jako třeba řecké ostrovy Kréta, Rhodos a další, i Kypr je bohatý na nejrůznější architektonické památky. A to jak z doby antiky, tak také ze středověku. Na jeho území se dochovaly desítky a desítky staveb nejen ze starověku, ale třeba i z období Byzantské říše či vlády Benátské republiky. Zdaleka nejvíce památek se samozřejmě dochovalo v hlavním městě Nikósia. K návštěvě zvou nejrůznější muzea a za shlédnutí bezpochyby stojí i vstupní brána Famagusta. Ta je jednou ze tří zachovalých bran v původní benátském opevnění. Dnes je v jejích prostorách výstava.

Limassol

Asi 11 kilometrů jihozápadním směrem od Nikósie je k vidění Kostel Panny Marie ze Zlaté jeskyně. Ten byl postaven v jeskyni. Druhým největším městem Kypru je Limassol. Ten leží na jeho jižním pobřeží. Město bylo založeno již koncem 12. století králem Richardem Lví srdce. V současnosti jde o největší kyperský přístav a jeho dominantu tvoří hrad ze 13. století. Hrad je situován poblíž zdejšího hlavního přístavu. Legenda praví, že právě na limassolském hradě byl král Richard oddán s Berengarii Navarrskou. Asi 20 kilometrů od Limassolu směrem na Paphos leží ruiny antického areálu Kourion. V blízkosti Kourionu je pak možné obdivovat i pozůstatky Apollónova chrámu.