Slunečné pobřeží, Bulharsko

Slunečné pobřeží v kostce

Černomořské pobřeží s názvem Slunečné patří dlouhá léta k nejoblíbenějším a také nejnavštěvovanější prázdninovým destinacím v Bulharsku. Leží asi 40 kilometrů severně od Burgasu, ve kterém je i mezinárodní letiště. Sousedí s malebným letoviskem Nesebar na svém jihu a vesničkou Svatý Vlas na severu.

slunecne-pobrezi-plaz

Protože jde o dlouhodobě turistický využívanou oblast, kam se během minulého století jezdili rekreovat turisté z celého východního bloku, je zdejší nabídka možností ubytování velmi široká. Údajně je tady v provozu více než 700 hotelů a celková kapacita přesahuje čtvrt milionu lůžek. Turisté, kteří cestují na dovolenou na Slunečné pobřeží, mohou své ubytování vybírat jak mezi cenově výhodnými a jednoduše zařízenými penziony, tak také kvalitními a luxusně vybavenými hotely s maximálním servisem, které jsou schopné uspokojit i ta nejnáročnější přání svých hostů.

Dovolená a turistický ruch

Turistický ruch se začal v oblasti Slunečné pobřeží rozvíjet koncem šedesátých let 20. století. V té době se mělo právě Slunečné pobřeží stát alternativou letovisek podél Středozemního moře, které nebyly pro obyvatelé bývalého východního bloku jednoduše dostupné. Z této doby se tady zachovala celá řada budov. Ty však prošly nákladnou modernizací a dnes splňují i ty nejpřísnější požadavky na přímořské ubytovací kapacity. Vedle letitých hotelů pak vyrůstají podél pláže na Slunečném pobřeží i moderní komplexy. Každý si tak může vybrat, kde chce během zájezdu do Bulharska bydlet.

slunecne-pobrezi-more

Důvodem, proč se už před více než půl stoletím v Bulharsku rozhodlo, že jedno z největších letovisek na bulharských černomořských březích se bude stavět právě tady, je zdejší pláž. Ta má na délku několik kilometrů a povrch tvoří jemný zlatavý písek. Je ideální pro rodinnou dovolenou, neboť vstup do příjemně prohřátého Černého moře jen velmi pozvolný. A tak si zde užijí koupání i děti a neplavci.

Pláže a koupání

Pláž je dobře turistické vybavená a její návštěvníci mohou využívat vedle toalet a sprch se sladkou vodou též převlékací kabinky. V blízkosti nechybí možnost rychlého občerstvení a též několik barů, kam je možné zajít na osvěžující drink. Na pláži a v blízkém moři mohou její návštěvníci vyzkoušet spoustu plážových a vodních sportů. Mezi které patří například parasailing, což je let na padáku taženém motorovým člunem, jízda na vodních lyžích a skútrech a také jízda na nafukovacím banánu.

slunecne-pobrezi-hotel

Na pláži je pak možné si zahrát plážový volejbal, minigolf či použít trampolíny. V blízkosti pláže jsou pak k dispozici hřiště například na basketbal nebo tenis. Nejmenší návštěvníci oblasti Slunečné pobřeží pak určitě uvítají možnost zajít se svými rodiči do aquaparku.

Vodní zábavní parky

Oblast Slunečné pobřeží si pro ně přichystala hned dva! Ten větší se jmenuje Aqua Paradise a je plný nejrůznějších tobogánů, skluzavek a dalších vodních atrakcí. Na nichž si užijí spoustu zábavy jak ti nejmenší, tak i jejich dospělý doprovod.

Menší z obou aquaparků je potom Action aquapark. I ten nabídne svým návštěvníkům spoustu atrakcí, přičemž nejoblíbenější je téměř 120 metrů dlouhá skluzavka. Ta dokonale naplňuje název aquaparku a kde dosahují odvážní jezdci rychlosti až 60 kilometrů v hodině.

Noční život a zábava

slunecne-pobrezi-pisek-more

Celý region Slunečné pobřeží je ideální možností, jak trávit dny dovolené na prohřátých plážích u čistého Černého moře. Letovisko ovšem neusínání ani po setmění. Na něco dobrého k jídlu se dá zajít do celé řady restaurací, podávající jak vyhlášenou bulharskou kuchyni, tak také typicky kontinentální jídla. V mnoho restauracích jsou pořádány zábavní programy pro děti a často jsou v nich pořádána vystoupení folklorních tanečníků.

Turisté, kteří se během své dovolené chtějí bavit i v noci, mají možnost zajít do celé řady barů, nočních klubů, diskoték a dalších zábavních podniků. Ty se pak postarají o dobrou zábavu až do druhého dne.