Zlaté Písky, Bulharsko

O Zlatých Píscích

Jedním z vůbec nejoblíbenějších prázdninových středisek na pobřeží Černého moře v Bulharsku jsou Zlaté Písky. Ty leží asi 20 kilometrů severovýchodním směrem od přístavního města Varna. Ve Varně se také nalézá mezinárodní letiště, na němž přistávají letadla s turisty z celé Evropy, kteří přilétají do této části bulharského černomořského pobřeží strávit svou letní dovolenou u moře.

Historie turistiky na Zlatých Píscích

zlate-pisky-plaz

Zlaté Písky se na poli cestovního ruchu proslavily zejména svou, více než čtyři kilometry dlouhou, písečnou pláží. Ta patří k nejhezčím plážím v celé Evropě a městečko je podle ní i pojmenováno. O tom, že je letovisko Zlaté Písky v rámci Bulharska jedním z nejnavštěvovanějších, a též nejznámějších prázdninových středisek, svědčí i skutečnost, že první hotel zde byl uveden do provozu již koncem šedesátých let minulého století. Tou dobou začal v regionu černomořského pobřeží severně od Varny turistický boom. Během asi dvou desetiletí zde bylo postaveno a vybudováno několik desítek hotelů. Ty sloužily k rekreaci a odpočinku nejen samotným Bulharům, ale turistům z celého bývalého východního bloku.

Současnost Zlatých Písků

Ani v současnosti tady stavební a developerský rozvoj nezaostává. Turisté, přijíždějící na Zlaté Písky strávit svůj volný čas během letní turistické sezóny, mohou vybírat z nabídky více než padesáti tisíc lůžek. Dovolená zde může být jak cenově výhodná, tak i luxusní a pochopitelně finančně náročnější. Zlaté Písky se totiž mohou pyšnit několika desítkami ubytovacích zařízení. Ta sahají od jednoduše vybavených apartmánů a ubytování v soukromí až po ty nejluxusnější hotely, nabízející stravování formou all inclusive a poskytující svým hostům veškerý komfort.

Pláž a koupání

zlate-pisky-pobrezi

Hlavním lákadlem letoviska Zlaté Písky je již zmiňovaná dlouhá písečná pláž. Ta je oblíbená nejen mezi milovníky plážového lenošení a odpočinku, ale také mladými rodiči. Dovolená v letovisku Zlaté Písky je totiž vhodná pro rodiny s malými dětmi, neboť pláž se tu svažuje do příjemně prohřátých vod Černého moře jen pozvolna. Rodiče se tak nemusí obávat nechat své děti koupat v moři samotné. Zdejší pláži pochopitelně nechybí obvyklá turistická vybavenost a její návštěvníci si na ní mohou zapůjčit kupříkladu plážová lehátka a slunečníky. K dispozici jsou též převlékací kabiny a toalety a v blízkosti pláže je hned několik možností, kam se dá zajít na rychlé občerstvení.

Plážové aktivity

Na pláži Zlatých Písků mohou aktivní jedinci vyzkoušet celou řadou plážových a vodních sportů. K těm plážovým patřím samozřejmě plážový volejbal a další míčové hry a stejně tak například oblíbená francouzská hra petanque. Podél pobřeží je možné se svézt na nafukovacím banánu, vodním skútru či vodních lyžích. Líbit se tady bude i příznivcům windsurfingu a dalších způsobů plachtění.

Rodinná dovolená

zlate-pisky-more

K jednomu z hlavních důvodů, proč je dovolená na Zlatých Píscích tak oblíbená mezi rodinami s malými dětmi, určitě patří i zdejší, teprve nedávno otevřený, aquapark Aquapolis. Jeho návštěvníci se mohou těšit hned na několik tobogánů. K nejzajímavějším atrakcím náleží divoká řeka. Turisté, kteří do aquaparku zavítají, budou moci trávit svůj volný čas hned v několika bazénech a o dopravu do Aquapolisu stará minibus. Jeho zastávky jsou rozmístěny praktický podél celého pobřeží Zlatých Písku.

Příroda v okolí Zlatých Písků

Letní dovolená v oblasti Zlatých Písků však není vyhledávána jen mezi turisty, kteří si chtějí odpočinout na prohřátém písku místní pláže a vykoupat se v průzračně čistých vodách Černého moře, ale také milovníky přírody. Za velkou chloubu regionu Zlaté Písky bývá považován i zdejší Národní park. Ten má za sebou bohatou historii a byl založen již v roce 1943. V minulosti byla rozloha parku Zlaté Písky daleko větší, ovšem v průběhu masové výstavby rekreačních zařízení během sedmdesátých a osmdesátých let dvacátého století bila část jeho rozlohy využita ke stavbě hotelů. Momentálně činí rozloha parku jen něco málo přes 1300 hektarů.

zlate-pisky-zabava

Klášter Aladža

Turisté, kteří se vydají na výlet do národního parku Zlaté Písky, by určitě neměli minout jeho raritu, kterou je klášter Aladža. Jde o komplex jeskyní a staveb, které byly osídleny již během pátého století před naším letopočtem. Poslední stavební úpravy zde pocházejí z konce třináctého století. Mniši tady žili až do osmnáctého století a poté byl celý komplex opuštěn. Na výsluní přízně se opět dostal až koncem třicátých let dvacátého století a v současnosti patří k nejnavštěvovanějším kulturním památkám Bulharsku.