Rimini, Itálie

O Rimini stručně

Na východním pobřeží Itálie, v regionu Emilia – Romagna kousek od San Marina, se nachází jeden z největších a nejznámějších turistických resortů nejen v Itálii, ale dokonce v rámci celé Evropy. Nese název Rimini a pravidelně sem každou letní sezonu přijíždějí užít si svou dovolenou u moře desetitisíce návštěvníkům jak ze samotné Itálie, tak z celého starého kontinentu.

Rimini je součástí Adriatické riviéry. Tou jen oblast, táhnoucí se v délce v několika stovek kilometrů podél východního pobřeží Itálie. Její břehy jsou omývány Jaderským mořem a odtud také její název. Turisty sem lákají zejména několik kilometrů dlouhé písečné pláže, které se pozvolna svažují do čistého Jaderského moře. A tak tady bude dovolená maximálně vyhovovat rodičům s malými dětmi a také horším plavcům.

Poloha

Do nejbližšího velkého města Ravenna je to z Rimini něco málo přes 50 kilometrů. Benátky se pak nalézají téměř 200 kilometrů směrem na sever. Město Bologna leží asi 100 kilometrů po dálnici směrem na severozápad a již zmiňovaném San Marino se nachází jen asi 10 kilometrů od centra Rimini.

Celá dovolenková oblast zahrnuje nejen samotné městečko Rimini, ale i přilehlá prázdninová střediska Cesenatico a Bellaria na severu a podobně Riccione a Cattolicu na jihu. Celé pobřeží Rimini tak má na délku více než 70 kilometrů a jde o jakýsi souvislý pás prvotřídních prázdninových středisek pro příjemnou dovolenou u Jaderského moře v Itálii.

Historie Rimini

Rekreace a dovolená má v oblasti v Rimini dlouholetou tradici. První hotel tady byl otevřen již na konci první poloviny 19. století. Za necelých 200 let tu bylo postaveno a vybudováno dalších téměř 2000 nejlevnějších ubytovacích zařízení. Turisté si tady tak mohou vybírat, zda prožijí svou dovolenou v luxusním hotelu, cenově výhodném apartmánu anebo komorním ubytování v soukromí.

Současnost

Rimini je v současné době dokonalým letoviskem, do něhož se turisté opakovaně vracejí nejen kvůli zdejšímu moři a jedinečným plážím, ale i neutuchající zábavě a nejrůznějším atrakcím. Historickém centrum Rimini se určitě bude líbit i turistům se zájmem o historii. Ačkoliv bylo město během druhé světové války téměř zničeno, historické budovy v jeho jádru zůstaly zachovány nebo byly pečlivě zrestaurovány.

Památky

Nejznámější památkou v centru Rimini je most s názvem Ponte di Tiberio. Ten byl postaven už ve starověku, dokonce pár let před naším letopočtem. Jako materiál byl použit istrijský mramor. Chorvatský poloostrov Istrie, který patří v současnosti k nejoblíbenějším destinacím mezi českými turisty, leží jen necelých 120 km vzdušnou čarou přes Jaderské moře směrem na severovýchod.

Most Ponte di Tiberio sloužil ještě koncem minulého století jak pro dopravu, tak i pěší. V současnosti se však po něm už mohou turisté projít pouze pouze po svých. Stavba byla pojmenována po císaři Tiberiovi, za jehož vlády byl most vybudován. V téže době vznikla i hlavní třída Corso di Augusto. Ta se táhne od Tiberiova mostu skrze centrum městečka Rimini a končí u jednoho z vůbec nejstarších vítězných oblouků v celé v Itálii.

Na náměstí Piazza Cavour je možné shlédnout palác Palazzo del Podesta, jenž byl postaven ve 14 století. Stejně tak se tady nachází i několika dalších renesančních chrámů. Turisté se skrze křivolaké uličky centra Rimini rádi toulají s přicházejícím večerem. Typické italské kavárničky a malé restaurace jsou pak vítaným místem, kde je možné se občerstvit nebo si dát něco dobrého.

Zábava

Rimini samotné patří k rušným a životem pulsujícím letoviskům na jaderském pobřeží Itálie. S oblibou sem míří zejména mladší ročníky a turisté, kteří si chtějí zábavu užívat nejen přes den na místních plážích, ale i po setmění. S přicházejícím večerem totiž otevírají nejen nejrůznějším restaurace a pizzerie, ale též diskotéky, bary, taneční kluby a další zábavní podniky, které zavírají až nad ránem následujícího dne. Většina z nich je situována podél zdejší hlavní třídy, která rozhodně se západem slunce neusíná.

Rimini si díky bohatému nočnímu životu vysloužilo mimochodem i přezdívku Ibiza Jadranu, neboť má s tímto vyhlášeným centrem zábavy, diskoték a taneční hudby na Baleárských ostrovech mnoho společného.

Koupání a pláže v Rimini

Hlavním důvodem, proč však do Rimini přijíždějí desetitisíce turistů každou letní sezónu a mnoho z nich dokonce opakovaně, jsou zdejší pláže. Celková délka pláži v oblasti přesahuje úctyhodných 20 kilometrů. Jejich šířka se pak pohybuje v řádech stovek metrů. Protože se do průzračně čistých vod Jaderského moře svažují jen pozvolna a moře u břehů Rimini bývá po celou sezónu klidné, je dovolená v této části Itálie tak oblíbená mezi rodinami s malými dětmi.

Aktivity a sportovní vyžití

Oblast Rimini je též skvělou volbou pro aktivní jedince. Na zdejších plážích se budou moci věnovat nebo dokonce poprvé vyzkoušet nějaké neznámé vodní sporty a další plážové aktivity. K nejoblíbenějším patří windsurfing a jízda na vodních skútrech či vodních lyžích. Žádaný je též paragliding a parasailing, což je let na padáku tažený motorovým člunem.

Řada hřišť buď přímo na plážích v Rimini nebo jejich těsné blízkosti pak umožňuje návštěvníkům tohoto prázdninového resortu věnovat se volejbalu, tenisu či basketbalu. Milovníci golfu si tady též přijdou na své a návštěvníci zdejších pláží se budou moci věnovat hře minigolfu když už nepůjdou na green. Podél pobřeží se pak táhne stezka pro cyklistiku a inline bruslení.

Zábava pro děti v Rimini

Nejmenší návštěvníci Rimini pak bezpochyby ocení možnost návštěvy hned několika zábavních parků. Se svými rodiči mohou v místním delfináriu, zábavním parku Aquafun či parku, který přibližuje život pod hladinou nejen Jaderského moře, strávit dlouhé hodiny zábavou a též vzděláváním. K nejoblíbenějším zábavním parkům pak patří Mirabilandia, kde čeká na návštěvníky spousta vodních atrakcí.

Turisté, kteří by během pobytu v Rimini chtěli poznat i něco více než jen pobřeží Jaderského moře a bezprostřední okolí letoviska, se pak mohou vydat na výlet do již zmiňované republiky San Marino. Jde o jeden z nejmenších států na světě a tento státeček určitě stojí za návštěvu.