Italské Bibione

Oblíbené turistické středisko

Bibione patří k vůbec nejoblíbenějším italským prázdninovým střediskům, ležícím na pobřeží Jaderského moře oblast. Prázdninová oblast je situována mezi Benátkami a městem Terst. Je ideálním místem k relaxaci a odpočinku. Výhodou pro české turisty je skutečnost, že Bibione leží na severu Itálie. Z České republiky je tak snadno dostupné, od Benátek leží jen asi 70 kilometrů směrem na východ.

Proč Bibione?

K hlavním lákadlům Bibione patří bezesporu zdejší pláž. Její povrch je tvořen výhradně jemným pískem a svou popularitu si získala díky zcela bezpečnému a jen pozvolnému vstupu do moře. Skutečnost, že se zde mořské dno sklání do hloubky jen mírně, je vítanou zprávou pro rodiny s malými dětmi a též méně zdatné plavce. Právě tato skupina turistů míří v létě do Bibione k moři nejčastěji.

Čtyři části

Letovisko se skládá ze čtyř částí. Jde o Bibione Spiaggia, Lido dei Pini, Lido del Sole a Pineda. Přes den je centrum Bibione vcelku vylidněné, neboť většina turistů je na plážích u vody. S přicházejícím večerem však městečko ožívá a otevírá většina zdejších obchodů, restaurací, barů, nočních klubů, diskoték a dalších zábavních podniků.

Kam za zábavou a naopak klidem

Jakýmsi centrem Bibione je ulice Villa Aurora. Na ní se nachází nejvíce obchodů v celém letovisku. Nedaleko Via Orsa Maggiore, u velkého záchytného parkoviště, se nalézá zdejší lunapark. Ten se bezpochyby stane oblíbeným místem zejména těch nejmenších návštěvníků. Z přístavu Porto v městské části Pineda vyplouvají lodě po místních lagunách a je možné se odsud dostat až do dalšího turisticky oblíbeného letoviska Caorle. V západní části letoviska, nedaleko Lido del Sole, se nacházejí zdejší lázně s názvem Bibione Thermae. Ubytování v části Lido dei Pini pak určitě ocení všichni turisté, kteří si sem přijeli užít klidu a pohody. Lido dei Pini je totiž nejklidnější čtvrtí z celého prázdninového střediska.

Pláž

Avšak hlavním důvodem, proč většina turistů cestuje na dovolenou právě sem, je místní moře a pláž. Pláž u Bibione má na délku úctyhodných 11 kilometrů a v některých místech dosahuje její šířka více než dvou stovek metrů. Po většinu roku je moře při pobřeží zcela klidné. A tak se tady mohou bez problémů koupat malé děti úplně samotné a bude se tady líbit i méně zdatným plavcům. V moři se nevyskytují žádní nebezpeční živočichové a tak se zde turisté nemusejí obávat užít si vodní radovánky naplno. Může se stát, že při zvýšeném příboji bude moře při pobřeží zakalené zvířeným pískem z pláže. Ovšem dále od břehu je již vždy průzračně čisté. Oblast není vhodná pro potápění a tak potápěči v Itálii vyhledávají pro ně atraktivnější lokality.

Soukromé a veřejné úseky

Pláž v Bibione je rozdělena na soukromé a veřejné úseky. Turisté, co mají zájem, si zde za poplatek pronajímají plážová lehátka a také slunečníky. Neplacené úseky pláže se nacházejí na okrajových částech letoviska. Pobyt na pláži zdarma je dále možný též mezi první řadou slunečníků a samotným mořem. Slunečníky a lehátka pak většinou patří do soukromých částí pláže. Turisté, kteří by si na zdejší pláž chtěli donést svůj slunečník nebo lehátko tak mohou učinit až za řadami slunečníků na soukromých úsecích.

Zábava na pláži

Biblionská pláž je pravidelně udržována a její návštěvníci tady mají k dispozici kupříkladu sprchy se sladkou vodou nebo toalety. Aktivní jedinci si mohou zahrát plážový volejbal či fotbal na vyhrazených sportovištích. Z vodních sportů lze jmenovat kupříkladu možnost zapůjčení vodního šlapadla nebo jízdu na banánu, taženém motorovým člunem. Děti určitě ocení možnost dovádění na nejrůznějších houpačkách a prolézačkách v těsné blízkosti pláže.

Modrá vlajka

O tom, že Bibione patří skutečně ke špičce co se letovisek u Jaderského moře týče, svědčí i skutečnost, že již několikrát získalo ocenění Modré vlajky. Modrá vlajka byla tomuto regionu opakovaně udělena za čistotu zdejších pláží.

Historie

Není bez zajímavosti, že Bibione je moderním letoviskem, které vyrostlo v místě, kde ještě před nedávnem byly bažiny a mořské laguny. Teprve koncem šedesátých let minulého století zde začala výsadba rychle rostoucích dřevin. Díky nim se podařilo podloží zpevnit a částečně i vysušit. Teprve v osmdesátých letech tady začala výstavba většiny budov, které jsou v tu k vidění v současnosti.

Bibione Thermae

Již zmiňované lázně Bibione Thermae vznikly v místě, kde se z hloubky přes půl kilometru čerpá voda, bohatá na uhlovodíky. Její teplota přesahuje hodnotu 50 stupňů Celsia. Lázně zde začaly vznikat v 70. letech minulého století a teprve v roce 1996 byly oficiálně uznány italským ministerstvem zdravotnictví jako léčebné lázně. V současnosti lze navštívit vnitřní i venkovní termální bazény a velké oblibě se těší i bahenní terapie. Samozřejmě nechybí nejrůznější masáže a další fyzioterapeutické procedury.

Výlety

Turisté, co chtějí poznat i něco víc z navštívené části Itálie, než jen samotné Bibione, se obvykle vydávají na výlet do blízkých regionů. Bibione je skvělým místem, odkud se dá podniknout výlet kupříkladu do Benátek nebo Terstu. Děti obvykle rády cestují do velkého aquaparku, který leží v nedalekém Lignanu. V tomtéž městě je pak možné navštívit ještě zábavní park GulliverLandia.