Menorca

Ve stínu Mallorky

Baleárský ostrov Menorca se z pohledu turistiky v zatím krčí za svou známější a také větší sestrou Mallorkou. Pro dovolenou zatím Menorku tolik turistů neobjevilo a ze všech Baleárských ostrovů, ke kterým patří spolu s ostrovem Menorca ještě Mallorca, Ibiza a Formentera, je jednoznačně nejznámější právě Mallorca. Spousta turistů pak bude určitě znát Ibizu, která je dokonce menší než samotná Menorca. Ovšem tím, že oba známější ostrovy jsou cílem většiny turistů, přilétajících nebo připlouvajících na Baleárské ostrovy, může Menorca svým způsobem těžit ze své pozice maximum.

Klidná a pohodová destinace

V současnosti je tak Menorca ideální destinací pro všechny turisty, kteří si chtějí užít dovolenou v méně rušných letoviscích a současně se během zasloužených dnů volna věnovat nejrůznějším aktivitám. Kromě spousty písečných a oblázkových pláží, na kterých si návštěvníci ostrova Menorca mohou dokonale užít a vychutnat průzračně čisté vody Středozemního moře, se zde mohou věnovat nejrůznější vodním a plážovým sportům. K oblíbené činnosti patří i kratší či delší výlety za poznáním do vnitrozemí ostrova Menorca.

Mahon

Hlavním a současně největším městem ostrova Menorca je Mahon. Nachází se na východním pobřeží ostrova a je také jeho největším přístavem. Z doby, kdy zde vládla Aragonská koruna, se zejména v historickém jádru města dochovala spousta budov s patrným vlivem britské architektury. Turisté, kteří se vypraví do Mahonu alespoň na krátký výlet, by pak určitě neměli vynechat návštěvu zdejšího malebného přístavu. V historické budově ze 17. století, které dnes slouží jako muzeum, je na ploše tří pater vystavena expozice, mapující různá období dějin Menorky.

Pevnosti

U vjezdu do zálivu, na jehož konci se rozkládá současné hlavní město Menorky Mahon, je k vidění pevnost Isabelly II. Ta zde byla vybudována koncem 19. století a měla chránila vjezd do přístavu z východního směru. Přímo naproti pevnosti Isabelly II., ve vzdálenosti necelých 500 metrů vzdušnou čarou, pak obranu od 16. století zajišťoval hrad svatého Filipa. Ten se ovšem do současné doby nezachoval, neboť v době, kdy Menorca přišla pod španělskou správu, byl stržen. Z nadzemní části hradu svatého Filipa toho turisté dnes už moc neuvidím, ale pod zemí se dosud ukrývá bludiště podzemních chodeb.

Ciutadella de Menorca

Přesně na druhém konci ostrova Menorca, na jeho nejzápadnějším výběžku, se rozkládá druhé největší město ostrova Ciutadella de Menorca. Spolu s hlavním městem Mahon tvoří Ciutadella dvě administrativní a také kulturní centra celého ostrova. V minulosti byla Ciutadella de Menorca dokonce hlavním městem ostrova a koncentrovala se zde i veškerá moc. Do dnešních dnů se tu zachovaly četné historické budovy, v jejichž architektuře je možné dobře rozeznat italské, arabské i britské vlivy. Ciutadella byla hlavním městem až do 17. století, kdy byla administrativa a vláda nad ostrovem Menorca přesunuta právě do Mahonu.

El Toro

Turisté, co se rádi věnují pěší turistice, by si určitě neměli nechat ujít možnost vystoupit na nejvyšší horu ostrova. Ta se nazývá El Toro a její vrchol leží v nadmořské výšce 342 metrů. Vrcholek, ležící zhruba ve středu Menorky, sloužil již odpradávna jako významné spirituální centrum. A tak je tady možné obdivovat hned několik kostelů a klášterů. Spousta z nich sice byla během historie zničena, ovšem do současnosti se dochovala aspoň svatyně Panny Marie El Toro. Z vrcholku hory je též nádherný výhled nejen na samotný ostrov Menorca, ale i přilehlé moře.

Naveta d’Es Tudons

K hojně navštěvovanému místu na ostrově Menorca patří též téměř 3.000 let stará stavba Naveta d’Es Tudons. Ta je k nalezení asi 5 kilometrů východně od města Ciutadella a jde o kamennou hrobku, jež je mezi několika desítkami podobných hrobů na Menorce tou největší a také nejzachovalejší. Restaurátoři se rozhodli ponechat tuto hrobku v původním stavu. A tak i když není možné se z bezpečnostních důvodů podívat dovnitř, návštěvníci tohoto jedinečného místa si alespoň budou moci udělat představu, jak se tady pohřbívali mrtví 1.000 let před naším letopočtem.

Pláže Menorky

Pro většinu turistů jsou však hlavním důvodem k cestě na Menorku zdejší pláže. Těch jsou na Menorce skutečně desítky a návštěvníci ostrova budou mít bezpochyby z čeho vybírat. Údajně nejlepší místo ke šnorchlování se nachází u pláže Cala Morell. Ta se nalézá v severozápadní části ostrova. Nejrušnější pláží je naopak Arenal d’en Castell, podél které vyrostlo moderní a pulzující prázdninové středisko. Letovisko Arenal d’en Castell, podle kterého dostala pláž jméno, leží v zátoce na severu ostrova.

Turisté, kteří si naopak chtějí užívat zdejších pláží v relativním klidu, a pulzujícím turistickým střediskům se chtějí vyhýbat, budou směřovat své kroky na trojici pláží Cala Pilar, Cala Tortuga a Pregonda. Krásnou kombinaci průzračně čisté a azurově modré vody, bílého jemného písku a svěží zeleně blízkých borovic si lze skvěle užít na plážích Cala Galdana a Macarella.

Každá pláž na ostrově Menorca má své kouzlo a každá je něčím jedinečná. Turisté se na Menorce mohou koupat jak na malých zastrčený plážích, jejichž délka nepřesahuje pár desítek metrů, tak i na několik stovek metrů dlouhých a prostorných plážích s dokonalou turistickou vybaveností. A i na Menorce je pak možné navštívit pláže, které jsou přístupné pouze po mořské hladině a svým návštěvníkům zaručují téměř dokonalé soukromí po celý den.