Primorsko

Tradiční letovisko

Oblíbené a vcelku rušné letovisko Primorsko se nachází v jižní části bulharského pobřeží Černého moře, mezi prázdninovými středisky Djuni a Kiten. Na letiště ve městě Burgas je to z městečka Primorsko něco přes 50 kilometrů směrem na severozápad. Pobřežní silnice do Burgasu projíždí skrze již zmiňované Djuni a dále pak Sozopol, Černomorec a další bulharská prázdninová střediska na pobřeží Černého moře.

Turisté z České republiky Primorsko velmi dobře znají ze druhé poloviny minulého století. V té době bylo jednou z mála možností, kam mohli českoslovenští občané vycestovat k moři. Od té doby sice Primorsko urazilo kus cesty, ovšem vzhledem ke skutečnosti, že turisté ze západní Evropy sem zatím příliš nejezdí, tady stále ještě platí pro turisty z východní Evropy příznivé ceny. Ve srovnání s takovými prázdninovými středisky, jako je Slunečné pobřeží, Zlaté Písky nebo Albena, je Primorsko stále levnější. Běžné útraty za oběd nebo večerní zábavu jsou tu nižší než ve zmiňovaných známých letoviscích.

Češi vítáni

Většinu klientely tvořím během letní sezony zejména bulharští občané z vnitrozemí a pak také značná část turistů z Čech. Říká se, že Primorsko je malou českou enklávou na pobřeží Černého moře. Českých turistů si tady váží a místní infrastruktura je Čechům velmi nakloněná. V restauracích je tak možné najít jídelní lístky v češtině, stejně tak jako různé stánky s rychlým občerstvením a další obchůdky mají ceníky v českém jazyce. A i když je bulharština češtině podobná, do Primorska s oblibou cestují turisté, kteří se necítí na překonávání jazykové bariéry a chtějí prožít dovolenou u moře v místě, kde se česky domluví.

Nabídka ubytování

Podobně, jako další bulharská letoviska na černomořském pobřeží, i Primorsko zažívá během posledních desetiletí turistický boom. A i když nejde o nijak velké městečko, i tady neustále rostou nové hotely a další ubytovací zařízení. Nabídka ubytování je tu široká a každým rokem se navíc otevírají nové a nové možnosti. Turisté mohou být v Primorsku ubytováni jak v luxusních hotelových komplexech, které ovšem něco stojí, tak i v cenově příznivých rodinných penzionech či v některém z ubytování v soukromí.

Poloostrov

Městečko Primorsko se nachází, a to zejména jeho stará část, na malém poloostrově, vybíhajícím východním směrem do vod Černého moře. Poloostrov rozděluje zdejší pláž na severní a jižní úsek. Obě pláže mají povrch z jemného písku a do Černého moře se sklání jen pozvolna. Proto je Primorsko oblíbené mezi rodiči s malými dětmi. Rodiče se tu nemusí obávat nechat své ratolesti koupat v moři v samotné. Hladina moře je v Primorsku většinou klidná a malým dětem zde nehrozí žádné nebezpečí.

Pláže

Je pochopitelné, že v blízkosti městečka Primorsko jsou pláže, a to hlavně během školních prázdnin, velmi rušné. S přibývající vzdáleností od centra však ruch postupně utichá a koupajících se je stále méně. Již několik stovek metrů od města je pak možné na zdejších plážích i uprostřed léta najít svoje místečko a užít si den u vody v relativním soukromí.

Pláže v Primorsku jsou dobře turisticky vybavené a v jejich blízkosti se nachází fastfood stánky s občerstvením, plážové bary a restaurace. Kdo by dostal během dne na pláži hlad, má to k rychlému občerstvení jen pár kroků. Na obou plážích jsou k dispozici i půjčovny nejrůznějšího náčiní na vodní a plážové sporty. Zájemci se mohou projet na populárním banánu, taženém motorovým člunem, nebo si půjčit šlapadlo. S ním se dá pak objet velká část pláže v oblasti Primorsko.

Zábava

Turisté, kteří zvolili Primorsko jako místo, kde stráví v Bulharsku svou dovolenou u moře, se obvykle chtějí bavit a užívat si nejen přes den na zdejší písečné pláži, ale i s přicházejícím večerem a po setmění. K tomu je centrum Primorska jako stvořené. V úzkých uličkách se nachází množství obchůdků s nejrůznějším zbožím, restaurací, nočních barů, kaváren, klubů a další zařízení. Hlavní ulice v Primorsku se jmenuje Černo More a je lemována jak obchody, tak i restauracemi. Cenová hladina je tady však vyšší než v okrajových čtvrtích. Mladší ročníky pak určitě využiji možnosti zajít na diskotéku v jižní části Primorska, situované přímo u pláže. Ta nese název Luxor a postará se o zábavu až do rána následujícího dne.